Toshiba TCR2EN25,LF technical specifications.
| Accuracy | 1% |
| Dropout Voltage | 160mV |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 200mA |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 200mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5V |