The TCR2EN29,LF is a linear voltage regulator with an output voltage of 2.9V and a maximum output current of 200mA. It operates from a supply voltage of 1.5V to 5.5V and has a maximum power dissipation of 300mW. The device is suitable for surface mount applications and has a maximum operating temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Toshiba TCR2EN29,LF technical specifications.
| Accuracy | 1% |
| Dropout Voltage | 160mV |
| Input Bias Current | 60uA |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 200mA |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 35uA |
| Output Current | 200mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.9V |