Toshiba TCR2EN31,LF technical specifications.
| Accuracy | 1% |
| Dropout Voltage | 130mV |
| Input Bias Current | 60uA |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 200mA |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 35uA |
| Output Current | 200mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.1V |