The TCR2EN36,LF is a single-output linear voltage regulator with an output voltage of 3.6V and a maximum output current of 200mA. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and has a maximum power dissipation of 300mW. The device has a low operating supply current of 35uA and a quiescent current of 60uA. It is available in a surface mount package with a packaging quantity of 10000 units per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Toshiba TCR2EN36,LF technical specifications.
| Accuracy | 1% |
| Dropout Voltage | 130mV |
| Input Bias Current | 60uA |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 200mA |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 35uA |
| Output Current | 200mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.6V |