The TCR3DM25,LF is a 2.5V fixed output linear voltage regulator with a maximum output current of 300mA and a dropout voltage of 210mV. It operates from a minimum input voltage of 1.75V to a maximum input voltage of 5.5V and can handle a maximum power dissipation of 420mW. The device is available in a DFN package and is suitable for surface mount applications. The TCR3DM25,LF is rated to operate over a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Toshiba TCR3DM25,LF technical specifications.
| Package/Case | DFN |
| Dropout Voltage | 210mV |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 1.75V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 420mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 300mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5V |