Toshiba TCR3DM28,LF technical specifications.
| Package/Case | DFN |
| Dropout Voltage | 200mV |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 1.75V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 420mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 300mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.8V |