The TCR5AM105 is a low dropout linear voltage regulator with a nominal output voltage of 1.05V and a maximum output current of 300mA. It has a maximum input voltage of 5.5V and a dropout voltage of 0.15V. The device is packaged in a 4-pin DFN package and operates over a temperature range of -40°C to 85°C. It is suitable for use in a variety of applications requiring a stable and efficient voltage supply.