The TCR5AM18 is a linear voltage regulator from Toshiba with a nominal output voltage of 1.8V. It can handle a maximum output current of 0.3A and has a maximum junction temperature of 85C. The device is available in a DFN-4 package and operates within a temperature range of -40C to 85C. It can handle input voltages between 1.9V and 5.5V.