Toshiba TD62004AFG(S,EL) technical specifications.
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SOP |
| Package/Case | SOP |
| Package Description | Plastic Small Outline Package |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 16 |
| PCB | 16 |
| Package Length (mm) | 10.5(Max) |
| Package Width (mm) | 4.4 |
| Package Height (mm) | 1.5 |
| Seated Plane Height (mm) | 1.9(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 1.27 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | NPN |
| Configuration | Array 7 |
| Number of Elements per Chip | 7 |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 50V |
| Maximum Continuous DC Collector Current | 0.5A |
| Maximum Power Dissipation | 625mW |
| Maximum Collector-Emitter Saturation Voltage | 1.1@250uA@100mA|1.3@350uA@200mA|1.6@500uA@350mAV |
| Minimum DC Current Gain | 1000@350mA@2V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |