
Solid State Relay with 1 Form A circuit arrangement, featuring DC input and AC/DC output. This through-hole mounted component utilizes a MOSFET output device and offers a maximum input voltage of 1.48V DC with a 25mA maximum input current. It provides 2500V(RMS) I/O isolation and a low 1µA maximum off-state leakage current. The 6-pin PDIP package measures 7.12mm x 6.4mm x 3.65mm with a 2.54mm pin pitch, operating within a -20°C to 65°C temperature range.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba TLP3543(F) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DIP |
| Package/Case | PDIP |
| Package Description | Plastic Dual In Line Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 6 |
| PCB | 6 |
| Package Length (mm) | 7.12 |
| Package Width (mm) | 6.4 |
| Package Height (mm) | 3.65 |
| Seated Plane Height (mm) | 4.45 |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Mounting | Through Hole |
| Maximum Input Voltage | 1.48V |
| I/O Isolation Voltage | 2500(RMS)V |
| Maximum Input Current | 25mA |
| Input Type | DC |
| Output Device | MOSFET |
| Output Type | AC|DC |
| Maximum Turn-Off Time | 1ms |
| Maximum Turn-On Time | 5ms |
| Circuit Arrangement | 1 Form A |
| Maximum Off-State Leakage Current | 1uA |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536410060 |
| Schedule B | 8536410030 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Toshiba TLP3543(F) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.