
4-bit CISC microcontroller featuring 4KB EPROM program memory and 128B RAM. Operates at up to 8 MHz with 2 timers and 4 ADC channels. Housed in a 42-pin SDIP through-hole package with a 1.78mm pin pitch. Supports 3.3V and 5V operation, with a maximum supply voltage of 5.5V. Operating temperature range from -30°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba TMP47P422VN(C) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package Family Name | DIP |
| Package/Case | SDIP |
| Package Description | Skinny Dual In Line Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 42 |
| PCB | 42 |
| Package Length (mm) | 38.5(Max) |
| Package Width (mm) | 14 |
| Package Height (mm) | 3.5 |
| Seated Plane Height (mm) | 4.2 |
| Pin Pitch (mm) | 1.78 |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | MS-020AB |
| Family Name | TLCS-470 |
| Data Bus Width | 4bit |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Maximum Clock Rate | 8MHz |
| Maximum CPU Frequency | 8MHz |
| Program Memory Type | EPROM |
| Program Memory Size | 4KB |
| RAM Size | 128B |
| Number of Programmable I/Os | 20 |
| Programmability | Yes |
| Number of Timers | 2 |
| CAN | 0 |
| I2C | 0 |
| SPI | 0 |
| Ethernet | 0 |
| UART | 0 |
| USART | 0 |
| USB | 0 |
| I2S | 0 |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| ADC Channels | 4 |
| Number of ADCs | Single |
| Cage Code | S0562 |
| HTS Code | 8542310001 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
Download the complete datasheet for Toshiba TMP47P422VN(C) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.