
N-channel enhancement mode power MOSFET, 30V drain-source voltage, 11A continuous drain current. Features 14mOhm maximum drain-source resistance at 10V Vgs, 39nC typical gate charge, and 1860pF typical input capacitance. Housed in an 8-pin SOP (Small Outline Package) with gull-wing leads, this surface-mount component offers a plastic construction with a maximum package length of 5.5mm. Operates across a temperature range of -55°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba TPC8014(T2LIBM2) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SOP |
| Package/Case | SOP |
| Package Description | Plastic Small Outline Package |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 8 |
| PCB | 8 |
| Package Length (mm) | 5.5(Max) |
| Package Width (mm) | 4.4 |
| Package Height (mm) | 1.5 |
| Seated Plane Height (mm) | 1.6 |
| Pin Pitch (mm) | 1.27 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Configuration | Single Quad Drain Triple Source |
| Category | Power MOSFET |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | N |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Drain Source Voltage | 30V |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20V |
| Maximum Continuous Drain Current | 11A |
| Material | Si |
| Maximum Drain Source Resistance | 14@10VmOhm |
| Typical Gate Charge @ Vgs | 39@10VnC |
| Typical Gate Charge @ 10V | 39nC |
| Typical Input Capacitance @ Vds | 1860@10VpF |
| Maximum Power Dissipation | 1900mW |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | S0562 |
| HTS Code | 8541290095 |
| Schedule B | 8541290080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
Download the complete datasheet for Toshiba TPC8014(T2LIBM2) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.