Toshiba TPH3R70APL1 technical specifications.
| Polarity | N-ch |
| Drain-Source Voltage | 100V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Drain Current | 170A |
| Power Dissipation | 210W |
| Channel Temperature | 175°C |
| Gate Threshold Voltage Min | 1.5V |
| Gate Threshold Voltage Max | 2.5V |
| Drain-Source On-Resistance Max @ VGS=4.5V | 6.2mΩ |
| Drain-Source On-Resistance Max @ VGS=10V | 3.7mΩ |
| Input Capacitance Typ | 4850pF |
| Total Gate Charge Typ | 67nC |
| Output Charge Typ | 74nC |
| Reverse Recovery Time Typ | 53ns |
| Reverse Recovery Charge Typ | 74nC |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Pins | 8 |
| Package Dimensions | 4.9×6.1×1.0mm |