Toshiba TPH4R50ANH1 technical specifications.
| Application Scope | DC-DC Converters / Switching Voltage Regulators / Motor Drivers |
| Polarity | N-ch |
| Generation | U-MOSⅧ-H |
| Internal Connection | Single |
| Package Pins | 8 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Dimensions | 4.9 × 6.1 × 1.0mm |
| Drain-Source Voltage | 100V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Drain Current | 138A |
| Power Dissipation | 170W |
| Gate Threshold Voltage Min | 2.0V |
| Gate Threshold Voltage Max | 4.0V |
| Drain-Source On-Resistance Max | 4.5mΩ |
| Input Capacitance Typ | 4000pF |