
The TPS831 IR receiver is a 3-pin through hole device with a basic package type. It operates within a temperature range of -20°C to 60°C and has a supply current of 3mA. The typical operating supply voltage is 5V, with a maximum operating supply voltage of 7V and a minimum operating supply voltage of 3V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba TPS831(A,F) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Package Length (mm) | 6 |
| Package Height (mm) | 7.2 |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Mounting | Through Hole |
| Transmission Distance | 5m |
| Viewing Orientation | 126/60° |
| Subcarrier Frequency | 455kHz |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Supply Current | 3mA |
| Max Operating Supply Voltage | 7V |
| Min Operating Supply Voltage | 3V |
| Typical Operating Supply Voltage | 5V |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541409500 |
| Schedule B | 8541409500 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Toshiba TPS831(A,F) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.