Toshiba ULN2003AFWG(ONEA2B technical specifications.
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SOP |
| Package/Case | SOL |
| Package Description | Small Outline IC (L Lead) |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 16 |
| PCB | 16 |
| Package Length (mm) | 9.9 |
| Package Width (mm) | 3.94 |
| Package Height (mm) | 1.47 |
| Seated Plane Height (mm) | 1.73(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 1.27 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | NPN |
| Configuration | Array 7 |
| Number of Elements per Chip | 7 |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 50V |
| Maximum Continuous DC Collector Current | 0.5A |
| Maximum Power Dissipation | 1250mW |
| Maximum Collector-Emitter Saturation Voltage | 1.1@100mA|1.3@200mA|1.6@350mAV |
| Minimum DC Current Gain | 1000@350mA@2V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |