The TPDM30-24B-D12 is a dual output isolated step down DC/DC converter from Total Power International. It features a maximum output power of 30W and a maximum output current of 1.25A per channel. The converter operates over a temperature range of -25°C to 71°C and can handle a maximum input voltage of 36V. The device is mounted through a hole and has a package size of 66.04mm in length, 76.2mm in width, and 10.16mm in height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Total Power International TPDM30-24B-D12 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Pin Count | 10 |
| PCB | 10 |
| Package Length (mm) | 66.04 |
| Package Width (mm) | 76.2 |
| Package Height (mm) | 10.16 |
| Seated Plane Height (mm) | 10.16 |
| Mounting | Through Hole |
| Isolation | Isolated |
| Type | Step Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Minimum Input Voltage | 18V |
| Output Voltage | 12|-12V |
| Maximum Input Voltage | 36V |
| Maximum Output Power | 30W |
| Maximum Output Current | 1.25|1.25A |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 71°C |
| Cage Code | 0S912 |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Total Power International TPDM30-24B-D12 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.