The TCK-072 is a dual common mode choke from Traco Electronic AG, designed for power line applications. It features a dual configuration with a maximum DC current of 11.3A and a maximum DC resistance of 0.015 ohms. The choke has a voltage rating of 500VDC and is mounted through a hole. It measures 16mm in length and depth, and 15mm in height. The TCK-072 operates within a temperature range of -40°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Inductance | 156uH |
| Test Frequency | 100kHz |
| Maximum DC Current | 11.3A |
| Max DC Resistance | 0.015Ohm |
| Voltage Rating | 500VDC |
| Mounting | Through Hole |
| Product Length | 16mm |
| Product Depth | 16mm |
| Height | 15mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |