
Board mount DC-DC converter, 6W output power, 12V nominal input, 9-18V DC input range, 12V nominal output, 500mA output current. Features isolated 1.5kV isolation voltage, 84% efficiency, and operates from -40°C to 85°C. Packaged in a metal DIP case with through-hole mounting, dimensions 32 x 20 x 10mm, weighing 16.9g. RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Traco Power TEN5-1212 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Metal |
| Current - Output 1 | 500mA |
| Depth | 32mm |
| Efficiency | 84% |
| Height | 10mm |
| Isolation | Isolated |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Length | 32mm |
| Max Input Voltage (DC) | 18V |
| Min Input Voltage (DC) | 9V |
| Max Input Voltage | 18V |
| Min Input Voltage | 9V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Max Output Power | 6W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Input Voltage | 12V |
| Nominal Output Voltage | 12V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 500mA |
| Output Power | 6W |
| Output Voltage | 12V |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TEN 5 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Weight | 16.9g |
| Width | 20mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Traco Power TEN5-1212 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.