
The TEP100-2412-CM DC/DC converter from Traco Power features a high efficiency of 93% and a maximum output current of 8.4A. It operates within a wide input voltage range of 18-36V and provides a stable output voltage of 12V. The converter has a high isolation voltage of 2.25kV and a maximum power dissipation of 101W. It is designed for chassis mount and is approved for use in cURus applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Approvals | cURus |
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 8.4A |
| Efficiency | 93% |
| Isolation Voltage | 2.25kV |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Output Current | 8.4A |
| Max Power Dissipation | 101W |
| Mount | Chassis Mount |
| Series | TEP 100 (100W) |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Weight | 97g |
| RoHS | Compliant |