The THM 30-1212 is a 30 Watt medical DC/DC converter housed in a compact 2.0" x 1.0" plastic package. It features a wide 2:1 input voltage range and a reinforced isolation system providing 5000 VACrms isolation with a low leakage current of less than 2.5 µA. This unit is certified according to IEC/EN/ES 60601-1 3rd edition for 2 x MOPP and includes an ISO 14971 risk management file. It is designed for high reliability in medical applications as well as demanding industrial environments such as transportation and measurement.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Traco Power THM 30-1212 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Output Voltage | 12VDC |
| Output Current | 2500mA |
| Input Voltage Range | 9 - 18VDC |
| Input Voltage Nominal | 12VDC |
| Output Power | 30W |
| Efficiency | 89% |
| Isolation Voltage | 5000VAC |
| Leakage Current | 2.5µA |
| Operating Temperature | -40 to +80°C |
| Width | 25.4mm |
| Length | 50.8mm |
| Height | 10.2mm |
| Medical Safety | ANSI/AAMI ES 60601-1, IEC/EN 60601-1 3rd edition (2xMOPP) |
| Emc Emission | EN 55032 class A, IEC 60601-1-2 4th edition |
| RoHS | RoHS 3 Compliant |
| REACH | REACH Unaffected |
| Risk Management | ISO 14971 |
Download the complete datasheet for Traco Power THM 30-1212 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.