
2W DC-DC converter module with 5V nominal output voltage and 400mA output current. Features isolated power conversion with 1kV isolation voltage. Operates from a 4.5V to 5.5V DC input range. Packaged in a SIP-6/5 form factor for through-hole mounting. Includes short-circuit protection (SCP) and operates within a -40°C to 85°C temperature range. RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Traco Power TMH0505S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SIP |
| Current - Output 1 | 400mA |
| Depth | 19.5mm |
| Efficiency | 76% |
| Features | SCP |
| Height | 10.2mm |
| Isolation | Isolated |
| Isolation Voltage | 1kV |
| Length | 19.5mm |
| Max Input Voltage (DC) | 5.5V |
| Min Input Voltage (DC) | 4.5V |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 400mA |
| Max Output Power | 2W |
| Max Power Dissipation | 2W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Output Voltage | 5V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Output Current | 400mA |
| Output Power | 2W |
| Output Voltage | 5V |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TMH (2W) |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Weight | 2.7g |
| Width | 7.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Traco Power TMH0505S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.