
7W AC-DC regulated power supply module with a single 12V output delivering 583mA. Features an 85-264V AC input range and 78% efficiency. Operating temperature range from -25°C to 70°C. CE, cULus, cURus, and CB approvals. Compact 50.8 x 25.4 x 19.3mm module, RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Traco Power TMP07112 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | CE, cULus, cURus, CB |
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 585mA |
| Depth | 50.8mm |
| Efficiency | 78% |
| Height | 19.3mm |
| Length | 50.8mm |
| Max Input Voltage (AC) | 264V |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage | 264V |
| Min Input Voltage | 85V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Output Current | 583mA |
| Max Output Power | 7W |
| Max Power Dissipation | 7W |
| Nominal Output Voltage | 12V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 583mA |
| Output Voltage | 12V |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TMP (7W) |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Weight | 44g |
| Width | 25.4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Traco Power TMP07112 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
