Triad Magnetics AEU65-033 technical specifications.
| Approvals | CE, UR, TUV, CB |
| Package/Case | 127 |
| Efficiency | 81% |
| Height | 1.38inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 4.33inch |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 10A |
| Max Power Dissipation | 33W |
| Mount | Chassis Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 10 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AEU65 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Width | 3.07inch |