
This dual primary power transformer has a maximum operating temperature of 130°C and a minimum operating temperature of 0°C. It is designed for chassis mount applications and features a termination of solder. The transformer has a maximum output current of 2A and an output voltage of 12V. It is compliant with RoHS regulations and is not Reach SVHC compliant. The transformer measures 79.38mm in length, 69.85mm in height, and 50.8mm in width.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Triad Magnetics F-106Z datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 4A |
| Height | 69.85mm |
| Height - Seated (Max) | 69.85mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 79.38mm |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 2A |
| Mount | Chassis Mount, Flanges |
| Output Current | 4A |
| Output Voltage | 12V |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Termination | Solder |
| Width | 50.8mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Triad Magnetics F-106Z to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.