
This single secondary power transformer from Triad Magnetics has a seated height of 30.15mm and a length of 52.37mm. It is designed for chassis mount with flanges and features a maximum operating temperature of 130°C and a minimum operating temperature of 0°C. The transformer is compliant with RoHS regulations and is available in a package quantity of 20. It has a weight of 0.3lb and a width of 34.93mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Triad Magnetics F-115X datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 85mA |
| Height - Seated (Max) | 30.15mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 52.37mm |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 85mA |
| Mount | Chassis Mount, Flanges |
| Output Current | 85mA |
| Output Voltage | 24V |
| Package Quantity | 20 |
| Primary Winding(s) | Single |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Secondary Winding(s) | Single |
| Series | Single Secondary |
| Termination | Wire Leads |
| Weight | 0.3lb |
| Width | 34.93mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Triad Magnetics F-115X to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.