
This flange mount power transformer has a single secondary winding and a maximum output current of 3A. It is designed for use in chassis mount applications and has a seated height of 49.2mm. The transformer is compliant with RoHS regulations and is lead free. It is also approved by UL and has a weight of 1.3lb.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Triad Magnetics F-16X datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Current Rating | 3A |
| Height - Seated (Max) | 49.2mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 84.12mm |
| Max Output Current | 3A |
| Mount | Chassis Mount, Panel, Flanges |
| Output Voltage | 6.3V |
| Package Quantity | 20 |
| Primary Winding(s) | Single |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Secondary Winding(s) | Single |
| Series | Single Secondary |
| Termination | Wire Leads |
| Weight | 1.3lb |
| Width | 50.8mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Triad Magnetics F-16X to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
