
Power Transformer, 36VA
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Triad Magnetics F-241U datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 1A |
| Height | 2.5inch |
| Height - Seated (Max) | 63.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 76.2mm |
| Max Output Current | 1A |
| Mount | Chassis Mount, Flanges |
| Output Voltage | 18V |
| Package Quantity | 8 |
| Primary Winding(s) | Single |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Secondary Current | 1A |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Series | Multiple Secondary |
| Termination | Solder |
| Weight | 2.2lb |
| Width | 63.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Triad Magnetics F-241U to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.