
This single secondary power transformer from Triad Magnetics features a maximum output current of 8A and measures 95.3mm in height. It is designed for chassis mount, panel, or flange mounting and is compliant with RoHS regulations. The transformer is also UL approved and lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Triad Magnetics F-258U datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Height | 95.3mm |
| Height - Seated (Max) | 95.25mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 88.9mm |
| Max Output Current | 8A |
| Mount | Chassis Mount, Panel, Flanges |
| Output Current | 8A |
| Package Quantity | 8 |
| Primary Winding(s) | Single |
| RoHS Compliant | Yes |
| Secondary Winding(s) | Single |
| Series | Single Secondary |
| Termination | Wire Leads |
| Weight | 6.4lb |
| Width | 79.38mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Triad Magnetics F-258U to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
