
The F-341X is a power transformer with a current rating of 2A, operating at a frequency of 60Hz. It has a dual primary winding and a single secondary winding, with a series configuration. The transformer is available in a quantity of 8 and is compliant with RoHS regulations. It is suitable for use in chassis mount, panel, or flanges applications and is available with wire leads for termination. The transformer has a weight of 2.2lb and dimensions of 101.6mm in length, 57.15mm in width, and 2.593inch in height, with a seated height of 65.86mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Triad Magnetics F-341X datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Current Rating | 2A |
| Frequency | 60Hz |
| Height | 2.593inch |
| Height - Seated (Max) | 65.86mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 101.6mm |
| Max Output Current | 2A |
| Mount | Chassis Mount, Panel, Flanges |
| Output Current | 2A |
| Package Quantity | 8 |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Secondary Winding(s) | Single |
| Series | Single Secondary |
| Termination | Wire Leads |
| Weight | 2.2lb |
| Width | 57.15mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Triad Magnetics F-341X to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
