
The F-344X is a dual primary, single secondary power transformer with a current rating of 2A. It is available in a package quantity of 20 and features wire leads for termination. The transformer is compliant with RoHS and has a weight of 1.3lb. It is suitable for use in chassis mount, panel, or flanges applications and has a height of 1.937inch. The F-344X is approved by UL and is lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Triad Magnetics F-344X datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Current Rating | 2A |
| Height | 1.937inch |
| Height - Seated (Max) | 49.2mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 84.12mm |
| Max Output Current | 2A |
| Mount | Chassis Mount, Panel, Flanges |
| Output Current | 2A |
| Package Quantity | 20 |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Secondary Winding(s) | Single |
| Series | Single Secondary |
| Termination | Wire Leads |
| Weight | 1.3lb |
| Width | 50.8mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Triad Magnetics F-344X to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.