
This dual-output power transformer from Triad Magnetics features a current rating of 6A and an output voltage of 12V. It is designed for use in chassis mount, panel, or flange applications and is RoHS compliant. The transformer has a maximum output current of 3A and is approved to UL standards.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Triad Magnetics F-398U datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Current Rating | 6A |
| Height | 3.406inch |
| Height - Seated (Max) | 86.51mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 96.82mm |
| Max Output Current | 3A |
| Mount | Chassis Mount, Panel, Flanges |
| Output Current | 6A |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 8 |
| Primary Winding(s) | Dual |
| RoHS Compliant | Yes |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Series | Control Transformers |
| Termination | Solder |
| Weight | 4.3lb |
| Width | 71.42mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Triad Magnetics F-398U to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.