
This 10A single secondary power transformer from Triad Magnetics features a single primary and secondary winding, with a maximum output current of 10A. It is designed for chassis mount, panel, or flange mounting and is compliant with RoHS regulations. The transformer has a weight of 8lb and measures 87.3mm in length, 95.25mm in width, and 105mm in height. It is also approved by UL and is available in a package quantity of 5.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Triad Magnetics F-401U datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Current Rating | 10A |
| Height | 105mm |
| Height - Seated (Max) | 104.77mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 87.3mm |
| Max Output Current | 10A |
| Mount | Chassis Mount, Panel, Flanges |
| Output Current | 10A |
| Package Quantity | 5 |
| Primary Winding(s) | Single |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Secondary Winding(s) | Single |
| Series | Single Secondary |
| Termination | Wire Leads |
| Weight | 8lb |
| Width | 95.25mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Triad Magnetics F-401U to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.