Triad Magnetics TLD1020-12 technical specifications.
| Package/Case | 100 |
| Current - Output 1 | 1.66A |
| Efficiency | 84% |
| Features | OVP, OCP, SCP |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 264V |
| Min Input Voltage | 90V |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Output Current | 1.66A |
| Max Output Power | 40W |
| Max Output Voltage | 12V |
| Max Power Dissipation | 20W |
| Mount | Chassis Mount, Panel, Screw |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.66A |
| Output Power | 20W |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 80 |
| Ratings | IP66 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | TLD1020 |
| Termination | Wire Leads |
| Voltage - Output 1 | 12V |