Triad Magnetics WDU24-200 technical specifications.
| Approvals | UL |
| Package/Case | 200 |
| Cord Length | 72inch |
| Current - Output 1 | 200mA |
| Height | 1.54inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.36inch |
| Max Input Voltage | 120V |
| Max Operating Temperature | 40°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 200mA |
| Max Output Power | 9W |
| Max Power Dissipation | 4.8W |
| Mount | Wall |
| Nominal Output Voltage | 24V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Connector | Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm |
| Output Current | 700mA |
| Output Power | 4.8W |
| Output Voltage | 24V |
| Package Quantity | 20 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | WDU |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Width | 1.69inch |