Triad Magnetics WSU090-0800 technical specifications.
| Package/Case | 100 |
| Current - Output 1 | 800mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage (AC) | 240V |
| Min Input Voltage (AC) | 100V |
| Max Input Voltage | 240V |
| Min Input Voltage | 100V |
| Max Operating Temperature | 40°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 800mA |
| Max Output Power | 7.2W |
| Max Power Dissipation | 7.2W |
| Mount | Wall |
| Nominal Output Voltage | 9V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Connector | Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm |
| Output Current | 800mA |
| Output Power | 7.2W |
| Output Voltage | 9V |
| Package Quantity | 80 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | WSU |
| Voltage - Output 1 | 9V |