
Surge Suppressors Rack Mount
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Tripp Lite LC1200 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, NEMA |
| Cord Length | 1.83m |
| Current Rating | 10A |
| Depth | 7inch |
| Height | 184.15mm |
| Material | Plastic |
| Max Power Dissipation | 1.2kW |
| Mount | Wall |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 1.2kW |
| Output Voltage | 120V |
| Package Quantity | 1 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Weight | 8.7lb |
| Width | 152.4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Tripp Lite LC1200 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
