
6-Outlet Industrial Power Strip
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Tripp Lite PS6 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| AC Outlets | 6 |
| Approvals | UL, CSA |
| Cord Length | 4foot |
| Current Rating | 15A |
| Housing Color | Grey |
| Material | Plastic |
| Max Current Rating | 15A |
| Mount | Wall, Desktop |
| Output Current | 15A |
| Overload Protection | Circuit Breaker |
| Package Quantity | 1 |
| Series | WABER® |
| DC Rated Voltage | 120V |
| Weight | 0.77lb |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Tripp Lite PS6 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.