
The 24-outlet aluminium power strip from Tripp Lite features a 20A current rating and 120V output voltage. It has a 15-foot cord and is approved by UL and CSA. The power strip is made of aluminium and has a circuit breaker overload protection. It is available in a bulk packaging and has a weight of 6.5 pounds.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Tripp Lite PS7224-20 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| AC Outlets | 24 |
| Approvals | UL, CSA |
| Body Material | Aluminium |
| Package/Case | 120 |
| Color | Black, Silver |
| Cord Length | 15foot |
| Current Rating | 20A |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 72inch |
| Material | Aluminium |
| Max Current Rating | 20A |
| Mount | Wall, Rack |
| Output Voltage | 120V |
| Overload Protection | Circuit Breaker |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating (AC) | 120V |
| DC Rated Voltage | 120V |
| Weight | 6.5lb |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Tripp Lite PS7224-20 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
