Tripp Lite SMART1200XLHG technical specifications.
| Approvals | UL |
| Package/Case | 317 |
| Color | Grey |
| Cord Length | 6foot |
| Frequency | 60Hz |
| Height | 318mm |
| Input Current | 9.2A |
| Interface | Serial, USB |
| Length | 343mm |
| Mount | Rack |
| Output Connector | NEMA 5-15R |
| Output Power | 750W |
| Output Voltage | 120V |
| Series | Smart Pro® |
| Weight | 45lb |
| Width | 191mm |