
Surge Suppressors 50Hz/60Hz 15A 120VAC Plug-In
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Tripp Lite SS7415-15 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| AC Outlets | 16 |
| Approvals | UL, CSA |
| Package/Case | 120 |
| Cord Length | 15foot |
| Current Rating | 15A |
| Energy | 450J |
| Length | 1.22m |
| Max Current Rating | 15A |
| Mount | Wall, Rack |
| Output Current | 15A |
| Output Voltage | 120V |
| Overload Protection | Circuit Breaker |
| Package Quantity | 6 |
| Voltage Rating (AC) | 120V |
| DC Rated Voltage | 120V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Tripp Lite SS7415-15 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
