
The Tripp Lite STRIKER is a wall mount power strip with 7 AC outlets, a current rating of 15A, and a nominal supply current of 15A. It has a voltage rating of 120V and an energy rating of 1080J. The power strip is made of plastic and has a response time of 1ns. It is approved by UL and has a circuit breaker overload protection. The power strip is packaged in bulk and weighs 1.2lb.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Tripp Lite STRIKER datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| AC Outlets | 7 |
| Approvals | UL |
| Body Material | Plastic |
| Cord Length | 6foot |
| Current Rating | 15A |
| Energy | 1080J |
| Length | 6foot |
| Max Current Rating | 15A |
| Mount | Wall |
| Nominal Supply Current | 15A |
| Output Current | 15A |
| Output Voltage | 120V |
| Overload Protection | Circuit Breaker |
| Packaging | Bulk |
| Response Time | 1ns |
| Series | Protect It!® |
| Voltage Rating (AC) | 120V |
| Weight | 1.2lb |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Tripp Lite STRIKER to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
