
The 3ft black serial/USB power cord is designed for use with the SmartOnline series of uninterruptible power supplies. It features a 120V output voltage and is available with NEMA 5-15R, 5-20R, or L5-30R output connectors. The cord has a length of 660mm and a height of 132mm. It is packaged in bulk and has a weight of 74lb. The cord is suitable for rack mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Tripp Lite SU3000RTXLCD3U datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Cord Length | 3foot |
| Height | 132mm |
| Interface | Serial, USB |
| Length | 660mm |
| Mount | Rack |
| Output Connector | NEMA 5-15R (4),NEMA 5-15R (4)/NEMA 5-20R (4),NEMA L5-30R (1) |
| Output Voltage | 120V |
| Packaging | Bulk |
| Series | SmartOnline |
| Weight | 74lb |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Tripp Lite SU3000RTXLCD3U to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.