
The TLP404 is a wall mount surge protector with four AC outlets, rated for 120V and 15A. It features a clamping voltage of 150V and is UL approved. The device has a response time of 1ns and is designed for use in power distribution applications. The TLP404 is packaged in bulk and has a weight of 1lb.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| AC Outlets | 4 |
| Approvals | UL |
| Body Material | Plastic |
| Package/Case | 120 |
| Clamping Voltage | 150V |
| Cord Length | 4foot |
| Current Rating | 15A |
| Energy | 390J |
| Height | 241mm |
| Length | 4foot |
| Max Current Rating | 15A |
| Mount | Wall |
| Nominal Supply Current | 15A |
| Output Current | 15A |
| Output Voltage | 120V |
| Overload Protection | Circuit Breaker |
| Packaging | Bulk |
| Response Time | 1ns |
| Series | Protect It!® |
| Voltage Rating (AC) | 120V |
| DC Rated Voltage | 120V |
| Weight | 1lb |
| Width | 38.1mm |
| RoHS | Compliant |