
The TLP602 is a 120V wall mount surge protector with six AC outlets and a current rating of 15A. It features a plastic body and a 2-foot cord length. The device is UL approved and has a maximum surge current rating of 12kA. It is designed for wall mounting and has a packaging style of bulk. The surge protector has an energy rating of 180J and operates at a frequency of 5.06kHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Tripp Lite TLP602 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| AC Outlets | 6 |
| Approvals | UL |
| Body Material | Plastic |
| Package/Case | 120 |
| Cord Length | 2foot |
| Current Rating | 15A |
| Energy | 180J |
| Frequency | 5.06kHz |
| Length | 2foot |
| Max Current Rating | 15A |
| Max Surge Current | 12kA |
| Mount | Wall |
| Output Voltage | 120V |
| Overload Protection | Circuit Breaker |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | Protect It!® |
| Voltage Rating (AC) | 120V |
| Weight | 0.57lb |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Tripp Lite TLP602 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
