
Surge Suppressors Plug-In 50Hz/60Hz 15A 120VAC Wall Mount
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Tripp Lite TLP606 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| AC Outlets | 6 |
| Approvals | UL, CSA |
| Body Material | Plastic |
| Package/Case | 120 |
| Cord Length | 6foot |
| Current Rating | 15A |
| Energy | 720J |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6foot |
| Max Current Rating | 15A |
| Mount | Wall |
| Nominal Supply Current | 15A |
| Output Current | 15A |
| Output Voltage | 120V |
| Overload Protection | Circuit Breaker |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Series | Protect It!® |
| Voltage Rating (AC) | 120V |
| DC Rated Voltage | 120V |
| Weight | 1.1lb |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Tripp Lite TLP606 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
