
Surge Suppressors Plug-In 50Hz/60Hz 15A 120VAC Wall Mount
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Tripp Lite TRAVELER datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| AC Outlets | 2 |
| Approvals | UL |
| Body Material | Plastic |
| Package/Case | 120 |
| Cord Length | 6foot |
| Current Rating | 15A |
| Energy | 1050J |
| Frequency | 5.06kHz |
| Length | 6foot |
| Max Current Rating | 15A |
| Mount | Wall |
| Output Current | 15A |
| Output Voltage | 120V |
| Overload Protection | Circuit Breaker |
| Package Quantity | 6 |
| Series | Protect It!® |
| Voltage Rating (AC) | 120V |
| Weight | 0.3lb |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Tripp Lite TRAVELER to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
