
Power Outlet Strips 2out direct plug-in holds 2 Transformers
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Tripp Lite TRAVELER100BT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| AC Outlets | 2 |
| Approvals | UL, CSA |
| Current Rating | 15A |
| Energy | 1050J |
| Frequency | 5.06kHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 15A |
| Mount | Wall |
| Output Current | 15A |
| Overload Protection | None |
| Package Quantity | 1 |
| Series | Protect It!® |
| Voltage Rating (AC) | 120V |
| Weight | 0.3lb |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Tripp Lite TRAVELER100BT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.