The Triquint AG603-89G is a surface mount RF amplifier with a maximum operating temperature of 85°C and a gain of 18.5dB. It operates at frequencies up to 3GHz and has a maximum supply voltage of 7V. The device is packaged in a SOT-89 case and is available in quantities of 1000. The AG603-89G is RoHS compliant and suitable for use in a variety of RF and wireless applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Triquint AG603-89G datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-89 |
| Frequency | 3GHz |
| Gain | 18.5dB |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Frequency | 0 Hz to 3 GHz |
| Operating Supply Current | 75mA |
| Operating Supply Voltage | 5.2V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Test Frequency | 900MHz |
| Weight | 0.004603oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Triquint AG603-89G to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
