
The 1N5221B is a single zener diode with a nominal voltage of 2.4V and a tolerance of 5%. It has a maximum zener impedance of 30 and a maximum reverse leakage current of 100uA. The diode is available in a 4-pin CLLCC-3 package, which is a non-lead-frame surface mount package made of ceramic material. It can operate over a temperature range of -55°C to 175°C and has a maximum power dissipation of 500mW.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TT 1N5221B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | LLCC |
| Package/Case | CLLCC-3 |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 4 |
| Package Length (mm) | 3.81 |
| Package Width (mm) | 5.59 |
| Package Height (mm) | 1.65 |
| Seated Plane Height (mm) | 1.65 |
| Pin Pitch (mm) | 1.27 |
| Package Material | Ceramic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Voltage Regulator |
| Configuration | Single |
| Nominal Zener Voltage | 2.4V |
| Maximum Zener Impedance | 30Ohm |
| Zener Voltage Tolerance | 5% |
| Maximum Power Dissipation | 500mW |
| Maximum Reverse Leakage Current | 100uA |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Cage Code | 57027, 73138,U1395 |
| HTS Code | 8541100050 |
| Schedule B | 8541100050 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for TT 1N5221B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.